Gwałtownie rośnie liczba zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową u naszych zachodnich sąsiadów. W ciągu pięciu lat liczba chorych na kiłę wzrosła dwukrotnie. Z rządowego raportu wynika, że winne są coraz popularniejsze portale i aplikacje randkowe oraz narkotyki łatwo dostępne w klubach.Do raportu dotarli dziennikarze gazety „Bild”. Wynika z niego, że ułatwiający nawiązywanie kontaktów internet ma istotny wpływ na zmianę zachowań seksualnych. Wzrost zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową związany jest również z dużą dostępnością w dyskotekach i klubach narkotyków syntetycznych takich jak metamfetamina lub speed.

Alarmujące dane

Autorzy raportu przytaczają alarmujące dane. Liczba zakażeń kiłą w Niemczech w latach 2009-2014 zwiększyła się ponad dwukrotnie do 5700 przypadków. W 2014 roku zarejestrowano również 2300 nowych infekcji wirusami żółtaczki typu B i 5800 zakażeń wirusem żółtaczki typu C.

Liczba szacunkowa nowych zarażeń wirusem HIV utrzymuje się od 2006 roku na w miarę równym poziomie. W 2014 roku zarejestrowano 3200 nowych przypadków nosicieli. Na koniec tego roku w Niemczech mieszkało około 84 tys. ludzi będących nosicielami wirusa HIV.
3

Nowa strategia

Na początku kwietnia rząd Angeli Merkel przyjął strategię dalszego tłumienia tego typu infekcji, przygotowaną przez resorty zdrowia i rozwoju. Zakłada ona ujednolicenie walki z chorobami przenoszonymi drogą płciową, by lepiej wykorzystać wspólne elementy prewencji i diagnostyki tych chorób oraz leczenie pacjentów.

W opinii ekspertów kluczowymi elementami strategii są wczesne rozpoznanie i profilaktyka. Władze postawią na kampanię edukacyjną i propagowanie wiedzy o chorobach, drogach ich przenoszenia oraz możliwościach ochrony.
Deutsche Welle /tvp.info