We wtorek, 25 października, obchodzony jest Światowy Dzień Makaronu. Ustanowiło go w 1995 r. 40 producentów, by pokazać, że jest to produkt popularny na wszystkich kontynentach

 

Każdy może przyłączyć się do obchodów, jedząc tego dnia talerz makaronu. Businessinsider.com.pl  sugeruje, by konsumpcji towarzyszył dobry, najlepiej tradycyjny sos.

Według businessinsider.com.p w 48 krajach świata produkuje się rocznie ponad 14 milionów ton makaronu. Włochy są na pierwszym miejscu pod względem wysokości jego spożycia – to 24 kilogramy na mieszkańca rocznie.

Busy do Holandii. Codzienne przejazdy bez limitu Bagażu

 

Główne tegoroczne obchody World Pasta Day odbywają się w Moskwie. Na wielu stołach pojawi się przeżywające nową falę popularności danie pennette alla vodka, którego sława we Włoszech przypadła na lata 80. To krótki makaron z sosem pomidorowym, śmietaną, boczkiem i pikantną papryczką oraz wódką, która wyparowuje w trakcie gotowania.

Makaron w geście solidarności

W tym roku, dwa miesiące po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w rejonie miasteczka Amatrice,wszyscy zachęcani są do tego, by w geście solidarności jeść amatricianę – makaron z sosem pomidorowym, boczkiem i owczym serem pecorino.

Makaron nie tuczy, jeśli jest ugotowany al dente i nie pływa w nadmiarze sosu oraz dodatków. Spaghetti, fusili, linguini, fettucine, tagliatelle i penne – to słowa znane wszystkim miłośnikom włoskiej kuchni na świecie. Nazwy odmian makaronu są tak popularne, że nie są już najczęściej nawet tłumaczone.

Fałszywa carbonara

Organizowane na świecie obchody są też okazją do przypomnienia wielkiego rozdziału włoskiej tradycji kulinarnej i prezentacji oryginalnych przepisów na klasyczne dania tej kuchni czy , do ich ochrony przed wszelkimi szkodliwymi innowacjami oraz eksperymentami.

Dlatego w związku z wtorkowym świętem włoskie stowarzyszenie producentów makaronu przygotowało przewodnik ze wskazówkami, jak dzień ten obchodzić.

Przede wszystkim, napisano, należy promować i przygotowywać najpopularniejsze dania makaronowe takie, jak carbonara czy ragu zgodnie klasycznymi włoskimi przepisami, sięgając do receptur babć i prababek.

Jednocześnie odnotowuje się, że najbardziej „fałszowanym” na świecie daniem z makaronu jest carbonara, której serwowane w innych krajach wersje nie mają nic wspólnego z klasycznym daniem z dodatkiem jajek, boczku i startego twardego sera.

źródło: businessinsider.com.pl

(Visited 50 times, 3 visits today)