„Cukrzyca: skierujmy na nią oczy, okażmy jej serce” – to hasło tegorocznego, Światowego Dnia Cukrzycy. Choroba ta, często nie daje na początku żadnych objawów, ujawnia się dopiero w postaci groźnych powikłań – zwiększa ryzyko chorób serca oraz utraty wzroku.

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest co roku 14 listopada. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2014 roku z cukrzycą żyły 422 miliony dorosłych mieszkańców ziemi. W latach 80-tych było ich 108 milionów.

Busy do Holandii, Belgii oraz Holandii

Tylko w 2012 roku cukrzyca była przyczyną 1,5 miliona zgonów, wywołane przez podwyższony poziom glukozy choroby serca – kolejnych 2,2 miliona. Trzy czwarte procent, z tych 3,7 miliona dotknęło osoby przez 70. rokiem życia.

Cukrzyca została uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych za pierwszą niezakaźną epidemię na świecie w 2006 r. Liczba osób, które na nią cierpią, wzrasta w szybkim tempie, zarówno w krajach bogatych, jak i rozwijających się.

3 miliony w Polsce

Cukrzyca dotyka ok. 3 mln osób w Polsce. Często nie daje na początku żadnych objawów, ujawnia się dopiero w postaci groźnych powikłań. U wielu pacjentów choroba rozpoznawana jest zbyt późno, a związane z nią zagrożenia bywają lekceważone. Stąd tak istotna jest współpraca pomiędzy specjalistami i lekarzami rodzinnymi.

– Stajemy przed problemem prawie trzech milionów osób zagrożonych kalectwem lub przedwczesną śmiertelnością – mówił konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. Krzysztof Strojek. Dodał, że problem cukrzycy dotyka ok. 3 mln osób w Polsce, z których ok. 0,5 mln nie wie, że jest chora.

Choroba nie tylko osób starszych

Rozróżniane są dwa główne typy choroby. Osoby cierpiące na cukrzycę typu pierwszego na ogół nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie zastrzyków. Na ten typ cukrzycy zapadają głównie dzieci i młodzież.

Chorzy na cukrzycę typu drugiego, którzy stanowią około 85 proc. wszystkich przypadków zachorowań, najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. Cukrzyca typu drugiego zwykle rozwija się w wieku średnim lub starszym i jest ściśle związana z siedzącym trybem życia, zbyt kaloryczną dietą i otyłością.

źródło: tvp.info.pl
(Visited 34 times, 1 visits today)