Dwóch mężczyzn nie żyje po wieczornych i nocnych nawałnicach w Gdańsku – dowiedział się reporter RMF FM Kuba Kaługa. Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy utonęli w zalanej piwnicy w kamienicy przy głównej arterii.

Ciała mężczyzn odnaleziono, gdy opadła woda. Znajdowały się w piwnicy należącej do 30-latka, jednej z ofiar. Drugi mężczyzna, w wieku około 50 lat, to jego znajomy.gdańsk

Mężczyźni prawdopodobnie chcieli uratować dobytek. Podobnie działali inni mieszkańcy tego budynku.

Te wstępne informacje przekazane przez sąsiadów jednej z ofiar policja będzie teraz weryfikować. Na miejscu pracują policyjni technicy i prokurator. Wszystko wskazuje na utonięcie, ale dokładną przyczynę śmieci ustali sekcja zwłok.

W Gdańsku nadal komunikacyjne problemy

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku nie kursują wszystkie tramwaje. Pojazdy jeżdżą na razie na trasach: Jelitkowo-Przymorze-Zaspa-Mickiewicza-Brzeźno-Nowy Port; Oliwa pętla – Strzyża PKM (Zajezdnia Wrzeszcz); Piecki-Migowo-pętla Siedlce (wahadłowo); Stogi-Przeróbka-Dworzec Główny-Jana z Kolna-Letnica-Nowy Port; Łostowice-Chełm-Dworzec Główny-Jana z Kolna-Letnica-Nowy Port.

Z powodu podtopień ruch na pozostałych trasach nadal jest wstrzymany. Na odcinkach Siedlce-Hucisko oraz Błędnik-Strzyża PKM uruchomiono autobusową komunikację zastępczą. Na pozostałych odcinkach nie ma jeszcze możliwości uruchomienia autobusów z powodu podtopienia ulic pod wiaduktem kolejowym na ulicach Klinicznej i Pomorskiej oraz al. Hallera.

Kierownik Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku – Emilia Salach – wyjaśniała wcześniej, że ulewne deszcze spowodowały wezbranie poziomu wód i podtopienia.
gdańsk
Oprócz Strzyży, która zalała niektóre ulice Dolnego Wrzeszcza, z koryta wystąpił również Potok Rynarzewski w rejonie gdańskiego ogrodu zoologicznego w Oliwie. Podniosły się poziomy zbiorników wewnątrz ZOO. Dzięki sprawnej reakcji pracowników zwierzęta nie ucierpiały, ale ZOO będzie w piątek zamknięte – informowała.

W ciągu 14 godzin spadło w Gdańsku około 160 litrów wody na metr kwadratowy. Jest to dwumiesięczna norma opadów deszczu w naszym regionie – podkreśliła Salach.

Ulewny deszcz całkowicie napełnił wszystkie 42 zbiorniki retencyjne w Gdańsku, pięć z nich zostało uszkodzonych.

W Gdyni ulewa poczyniła szkody m.in. w zespole Miejskich Hal Targowych, gdzie woda z pękniętej kanalizacji deszczowej zalała podziemną część obiektu. Wyłączona z ruchu jest ulica 3 Maja, w części obiektu nie ma prądu. Potoki wody zmyły część skarpy pomiędzy ulicami Łowicką i Sochaczewską. Mieszkańcy zagrożonych domów zostali ewakuowani. Nieczynna do odwołania, z powodu zalania kanału technicznego usytuowanego w dolnej stacji dolnej stacji, jest kolejka na Kamienną Górę.

W Sopocie nieprzejezdny pozostaje tylko jeden odcinek ulicy Powstańców Warszawy.

Poprawiła się sytuacja w ruchu pociągów na terenie woj. pomorskiego.

Poza komunikacją zastępczą na trasie Gdynia Główna-Gdańsk Osowa linie kolejowe, zarządzane w Trójmieście przez PLK, są przejezdne. Służby techniczne pracują na szlaku Gdynia Wielki Kack-Gdynia Główna, gdzie na linię kolejową osunęła się skarpa. Oczyszczenie trasy, odbudowa i udrożnienie szlaku zajmie kilka dni – poinformował rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Mirosław Siemieniec.
Niedziela

Dodał, że kursowanie pociągów przez Rumię w kierunku Wejherowa, z powodu wylania rzeki Zagórzanka, odbywa się jeszcze z ograniczeniem prędkości na stacji Rumia, sam stacja jest dostępna dla podróżnych. Pasażerowie mogą też już korzystać z zalanego wcześniej przejścia podziemnego pod Dworcem Głównym PKP w Gdańsku.

Z powodu obsunięcia w kilku miejscach skarp nadal wstrzymany jest ruch Pomorskiej Kolei Metropolitalnej od stacji Gdańsk-Wrzeszcz do Gdańsk-Osowa.

48 godzin spokoju

Przez najbliższe 48 godzin w Trójmieście nie będzie intensywnych opadów – tak wynika z prognoz gdyńskiego oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

To istotne zwłaszcza dla mieszkańców Gdańska najbardziej dotkniętego nocnymi ulewami. Mieliśmy morze pod samym balkonem – usłyszał reporter RMF FM Kuba Kaługa od jednego z mieszkańców miasta.
źródło: rmf24.pl