Obecnie segregowanie śmieci jest dobrowolne, ci którzy to robią płacą mniej za wywóz śmieci. Leniwi zaś średnio dwukrotnie więcej. Samorządowcy chcą z tym skończyć. Domagają się wprowadzenia obowiązkowej segregacji śmieci dla wszystkich. Dla tych, którzy się nie dostosują przewidziano kary finansowe.
segregowanie odpadow

Samorządowcy apelują o wprowadzenie zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przedstawiciel władzy lokalnej wprost powiedział, że segregowanie śmieci powinno być obowiązkiem.
– Obecnie osoby, które nie chcą prowadzić segregacji, za odbiór odpadów płacą jedynie wyższe stawki, np. zamiast 11 zł dwukrotnie więcej. Takiej możliwości być nie powinno. To jest przyzwolenie na brak segregacji. Za brak selektywnej zbiórki powinny grozić ostrzejsze konsekwencje niż tylko wyższa opłata – powiedział Edward Trojanowski ze Związku Gmin Wiejskich RP.Gminy mają obowiązek zapewnić minimalne poziomy odzysku odpadów komunalnych. W przepisach założono, że do 2020 r. przynajmniej połowa śmieci ma podlegać recyklingowi. Jednak władze samorządowe nie mają żadnej możliwości przymuszenia mieszkańców do segregowania śmieci. Mogą co najwyżej próbować edukować i zachęcać do takich działań.
busy holandia polska

Generalnie samorządowcy mówią wspólnym głosem, ale niektórzy zauważają, że konieczne jest wprowadzenie jakiegoś rozwiązania, dzięki któremu będzie można sprawdzić, czy mieszkańcy faktycznie śmieci segregują. – Bez tego zmiana byłaby tylko pozorna, bo jak ocenić, czy mieszkaniec prowadzi selektywną zbiórkę, czy nie – zauważa Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich.źródło: fakt.pl


(Visited 46 times, 3 visits today)