Trzy największe sieci sklepów w Holandii – Lidl, Jumbo oraz Albert Heijn nie chcą sprzedawać kurczaków  z ferm przemysłowych jak podaje portal Nltimes.nl.

fermsOrganizacje zrzeszające obrońców praw zwierząt szacują, że dzięki tej decyzji ponad połowa wszystkich kurczaków sprzedawanych w Holandii będzie hodowana w znacznie lepszych warunkach.

To wynik apelów społecznych i organizacji pozarządowych oraz przede wszystkim coraz lepszej świadomości przeciętnego konsumenta. Sieci musiały się w końcu ugiąć.

Zdrowszy kurczak to lepszy kurczak

Kurczaki hodowane w inny sposób niż w fermach przemysłowych rosną w zdrowszym tempie, są mniej narażone na ból, mniej chorują i nie są faszerowane antybiotykami, czego zresztą i tak zakazuje ich Unia Europejska

Pozytywną wiadomość jest także fakt, że obok trzech gigantów chcą podążać mniejsi detaliści, m.in. MCD czy Boon’s Markt. Portal Ekologia.pl przytacza kilka przykładów traktowania zwierząt w takich miejscach. „Kurczaki żyją przeciętnie 5-6 miesięcy w ciasnej zagrodzie wraz z 50 tys. innych osobników. Zwierzęta karmione są wysokoenergetyczną paszą, żeby jak najszybciej przybrały na wadze. Mięśnie rosną tak szybko, że inne części ciała nie nadążają z rozwojem – ich serca nie wytrzymują i wiele kurcząt umiera, a ich nogi załamują się pod ciężarem przerośniętych ciał”.

Uogólnienia tego typu i moda na eko nie musi sprawić jednak naszą całkowitą rezygnację jedzenia drobiu.

źródło: http://next.gazeta.pl/pieniadz

(Visited 27 times, 27 visits today)