W lipcu na szczyt NATO przyjadą do Polski liczne głowy państw, a na Światowe Dni Młodzieży papież Franciszek i nawet ponad milion pielgrzymów. Jak pisze „Rzeczpospolita”, mimo ataków terrorystycznych w Europie i ostrzeżeń obcych służb premier Beata Szydło zapewniała niedawno, że wszystko jest pod kontrolą, a rządowi analitycy nie widzą dużego ryzyka dla obu wydarzeń.

W połowie marca do ABW spłynęły ostrzeżenia od CIA o groźbie jednoczesnych zamachów podczas dużych imprez masowych m.in. w Berlinie, Budapeszcie i Warszawie. Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, na liście wydarzeń masowych zagrożonych atakami znalazły się też krakowskie Światowe Dni Młodzieży w ostatnich dniach lipca. W związku z tym CIA miało sugerować polskim władzom wdrożenie nadzwyczajnych środków ostrożności oraz zaproponować pomoc doradczą. Tymczasem rządowi analitycy nie sądzą, by zagrożenie atakami terrorystycznymi było duże!Zagrożone są obiekty takie jak Lotniska
Zagrożone są obiekty takie jak Lotniska

W połowie marca Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, instytucja podległa bezpośrednio szefowej rządu, przygotowała dokument o nazwie „Siatka bezpieczeństwa dla szczytu NATO oraz 31. Światowych Dni Młodzieży”. Jak poinformowała rzeczniczka RCB Anna Adamkiewicz, dokument powstał na podstawie danych zebranych m.in. od resortów, służb, wojewodów i innych instytucji państwowych, które w skali 1-5 oszacowały możliwe zagrożenia.
Camping (2)

„Rzeczpospolita” dotarła do treści tego dokumentu. Wskazuje on dziewięć zagrożeń dla obu imprez. Z nich zdaniem RCB czołowe miejsca zajmują użycie broni palnej lub ładunków wybuchowych, katastrofa w ruchu lotniczym, zbiorowe zakłócenie porządku publicznego. RCB żadnego z nich nie sklasyfikowało jako „bardzo prawdopodobne” lub „prawdopodobne”.

Osobno, jako „dodatkowe zagrożenie na ŚDM”, dokument wymienia „zdarzenie mogące wywołać panikę tłumu” i przypisuje mu nawet większe prawdopodobieństwo od pozostałych.

źródło: fakt.pl

(Visited 210 times, 3 visits today)