Dwaj muzułmańscy Brytyjczycy zostali skazani na kary dożywotniego więzienia za przygotowywanie zamachu, którego celem mieli być w 2014 roku w brytyjskiej stolicy policjanci i żołnierze. Tarik Hassane i Suhaib Majeed przyznali, że zainspirowało ich Państwo Islamskie.

22-letni Hassane, syn saudyjskiego dyplomaty oraz jego rówieśnik Majeed przyznali się do udziału w spisku mającym na celu zamach terrorystyczny i zabicie ludzi. Oświadczyli, że zamierzali jeździć ulicami Londynu i strzelać do przechodniów. Chcieli także mordować policjantów i żołnierzy.

Zgodnie z wyrokiem student Tarik Hassane, któremu marzyło się ścinanie ludzi, może liczyć na warunkowe zwolnienie najwcześniej po 21 latach pozbawienia wolności. Natomiast jego kompan spędzi w więzieniu co najmniej 20 lat.

Szok i niedowierzanie

– To szokujące, tragiczne i żenujące, że wy, młodzi Brytyjczycy, uczniowie brytyjskich szkół, uczęszczający na kursy uniwersyteckie, mogliście dostać się pod wpływ krwiożerczej wersji islamu, prezentowanej przez Państwo Islamskie i chcieliście atakować współobywateli i tych, którzy ich chronią na ulicach własnego miasta – powiedział sędzia Alan Wilkie, odczytując wyrok.

W tym samym procesie skazano dwie osoby, które przyznały się do dostarczenia broni głównym oskarżonym.

PAP, BBC