Chcesz rzucić palenie, ale nie wiesz jak? Naukowcy z Oxfordu twierdzą, że osoby, które przestały palić z dnia na dzień mają większe szanse na wyjście z nałogu niż te, które ograniczają papierosy.

Metoda „cold turkey”, czyli zerwanie z nałogiem nagle, jest skuteczniejsza od ograniczania o 25 proc, wskazują badania naukowców.
Nicola Lindson-Halwey, prowadząca badania w Uniwersytecie Oxfordzkim obserwowała około 700 osób, które paliły przynajmniej 15 papierosów dziennie i planowały zerwać z nałogiem. Ustaliła z nimi, że mają na to dwa tygodnie. Połowa z nich miała po tym czasie całkowicie przestać sięgać papierosy, a druga połowa stopniowa ograniczała spożycie nikotyny przez ten okres.

Obie grupy były pod stałą obserwacją i miały dostęp do środków, które miały pomóc im w walce ze spożyciem tytoniu, jak plastry nikotynowe, gumy czy sprej do ust.

Po skończonych badaniach, naukowcy odczekali najpierw cztery tygodnie, a potem sześć miesięcy, aby sprawdzić ile osób nie wróciło do nałogu.
Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl
Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl

Po miesiącu 49 proc. osób z grupy, która skończyła palić z dnia na dzień nie sięgnęło po papierosa, natomiast w grupie, która ograniczała puszczanie dymka wytrzymało 39 proc. Po pół roku w pierwszej grupie nie paliło dalej 22 proc., a w drugiej 15 proc.

Jak jeszcze wykazały badania, więcej osób wolałoby spróbować zerwać z nałogiem stopniowo, chociaż ta metoda jest mniej skuteczna. Lindson-Hawley podkreśla jednak, że wyniki dla obu grup okazały się dobre.

– Więcej osób woli najpierw ograniczyć palenie, chociaż szybkie zerwanie jest bardziej skuteczne. Ale ich wyniki są dalej przyzwoite – tłumaczy. – Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, lub nie chce zerwać metodą “cold turkey”, to musimy im w tym pomóc – mówi.

W przyszłości badaczka zamierza badać, jakie metody stosują osoby, które palenie rzucają, ograniczając ilość papierosów, po to, by uczynić ją jeszcze bardziej skuteczną.
źródło: innpoland