• Nad Polską przechodzą burze
• Strażacy interweniowali ponad 1000 razy
• Wiatr powalił drzewa i zerwał dachy

Niebezpieczne burze dają się we znaki mieszkańcom Polski. Jak podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, strażacy interweniowali 1000 razy, usuwając skutki nawałnic. Trzech strażaków jest rannych. Około 21 tysięcy gospodarstw pozostawało bez prądu.
Przekładaniec pogodowy – prognoza długoterminowa

Obecnie groźne burze występują już tylko na Dolnym Śląsku i na Podlasiu. Według prognoz IMGW, wtorek również będzie burzowy. Nawałnice pojawią się w pasie od południowego zachodu do Suwalszczyzny.

Woj. łódzkie

Jak podaje RMF FM, kilka tysięcy osób nie ma prądu po nawałnicach, które przechodziły w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego w woj. łódzkim. Nawałnice powaliły drzewa i zerwały dachy z kilku budynków.

Zniszczenia występują też w powiecie bełchatowskim w woj. łódzkim.

Woj. warmińsko-mazurskie

Po burzach, jakie przeszły nad Warmią i Mazurami blisko 10 tysięcy odbiorców jest bez prądu. Straż pożarna interweniuje w 70 miejscach głównie przy usuwaniu połamanych gałęzi z dróg – podali urzędnicy wojewody warmińsko-mazurskiego.
Niedziela do Polski
Jak poinformował wydział do spraw kryzysowych urzędu wojewódzkiego w Olsztynie na skutek silnych burz z intensywnymi opadami deszczu wyłączonych zostało 350 stacji transformatorowych podlegających Zakładowi Energetycznemu w Białymstoku. W związku z tym prądu nie ma ponad 8 tysięcy odbiorców we wschodniej, mazurskiej części województwa.

W elbląskiej, zachodniej części województwa bez prądu pozostaje 1,5 tys. odbiorców, ponieważ wyłączonych zostało ok. 50 stacji a w okolicach Olsztyna awarie pozbawiły zasilania ok. 100 odbiorców; wyłączonych zostało tu 9 stacji transformatorowych.

Według rzecznika warmińsko-mazurskiej straży pożarnej Zbigniewa Jarosza, interwencje, których obecnie strażacy prowadzą ok. 70 dotyczą głównie usuwania połamanych konarów i drzew a także pompowania wody z zalanych piwnic.
Silny wiatr w Bogaczewie uszkodził dachy na dwóch domach, przewrócił dwie stodoły, a w miejscowości Stanowo zerwał dach z budynku mieszkalnego.

W Ełku po intensywnych opadach deszczu zalany jest ponadkilometrowy odcinek drogi krajowej nr 65 wzdłuż ulicy Przemysłowej od skrzyżowania z ulicą Suwalską do skrzyżowania z ulicą Żelazną. Droga jest całkowicie zamknięta dla ruchu.

źródło: wp.pl