Nie ma co ukrywać, że  decyzja jurorów konkursowych Akademii Szwedzkiej o przyznaniu literackiej Nagrody Nobla Bobowi Dylanowi wywołała lawinę komentarzy, jedni nie kryli rozczarowania, inni przyjęli ją z entuzjazmem, a zdecydowaną większość po prostu była totalnie zaskoczona.

Eksperci nie ukrywają zdziwienia, że Akademia Szwedzka, literackiego Nobla przyznała Bobowi Dylanowi. Wielu z nich nie wiedziało jak zareagować.

To nagroda za stworzenie nowych form poetyckich ekspresji w wielkiej tradycji amerykańskiej piosenki
– ogłosiła Akademia Szwedzka na Twitterze.

dyl375-letni twórca piosenek był wymieniany na listach bukmacherskich jako kandydat do Nobla, ale chyba nikt nie brał tych typowań poważnie. Jak dotąd, literackiego Nobla nie otrzymał żaden pieśniarz. Czy będzie to stanowić znaczący precedens w przyszłości? W internecie pojawiły liczne komentarze na temat tego werdyktu. Paweł Huelle uważa, że Bob Dylan jako pisarz niczym się nie wyróżnił. To jest zaskakujące i żenujące właściwe, bo oczywiście można kochać jego ballady, i to jest jasne, ale jeżeli oceniamy aż tak wysoko proste teksty ballad, no to już jesteśmy gdzie indziej. Koniec i kropka.

Podobnego zdania był Jonathan Franzen: To gorzkie rozczarowanie dla tych z nas, którzy mieli nadzieję, że to Morrissey wygra w tym roku. Ale daje nam to nadzieję na przyszły rok.

Wtóruje im Hari Kunzru: To najmniej trafiony Nobel od czasu, kiedy dostał go Obama za to, że nie jest Bushem. Jeśli w 2030 roku nagrody nie dostanie Kendrick, będą kłopoty.

Innego zdania był Jacek Dehnel: Jestem bardzo zadowolony z tego werdyktu, uważam bowiem, że to wielki poeta XX wieku, z ogromnym wpływem i ze skrzydlatymi słowami, które weszły do kultury światowej. Nie sposób Dylana rozpatrywać od wielkiej tradycji ballady angielskiej, irlandzkiej i amerykańskiej, która ciągnie się od czasów średniowiecznych i w XX wieku ma swoje oblicze muzyczne, jak i czysto tekstowe.

Jakub Żulczyk: Dylan z powrotem nadał tej nagrodzie trochę jaj i szlachetności.

55def08ce0ed4

Filip Łobodziński napisał, że literatura objawia się nie tylko na papierze, ale w mowie żywej. To Nobel dla Homera, tylko spóźniony.

Jakub Ćwiek: Liczy się opowieść. Liczą się odbiorcy, którym słowa artysty osiadają w sercu i w głowie. Liczą się słowa, zapamiętane, powtarzane, komentujące rzeczywistość wokoło i nas samych…Dlatego tak mnie cieszy literacki Nobel dla Boba Dylana.

Dziennikarz muzyczny, Bartek Chaciński, napisał na Twitterze: O 12.30 rzuciłem komentarz, że fajnie by było, gdyby na nagrody muzyczne świat czekał jak na literackiego Nobla. 

Salman Rushdie napisał: Od Orfeusza do Faiza piosenki i wiersze miały ze sobą ścisłe związki. Dylan jest genialnym spadkobiercą tradycji bardów. Wspaniały wybór.

Entuzjazmu nie krył również Stephen King: Jestem w ekstazie, że Bob Dylan zdobył Nobla. Wielka i dobra rzecz w dobie moralnego brudu i smutku.

Joyce Carol Oates: Nobel dla Dylana? Inspirujący i oryginalny wybór. Jego zniewalająca muzyka i słowa piosenek zawsze wydawały mi się „literackie”.

Jakiekolwiek byłyby zdania chyba powinniśmy podziękować Akademii Szwedzkiej za emocje i niespodziankę, którą nam wszystkim zgotowała.

źródło: lubimyczytac.pl

(Visited 27 times, 27 visits today)