Obserwujemy coraz większy ruch rowerzystów, to bardzo cieszy. Niestety nie wszyscy z nich stosują się do przepisów ruchu drogowego. Tym samym utrudniają innym poruszanie się po ulicach, chodnikach, a nawet przejściach dla pieszych – mówi ekspert z Wydziału Ruchu Drogowego.

Na ulicach miast z roku na rok przybywa rowerzystów. Coraz lepsza infrastruktura, udogodnienia, kilometry ścieżek rowerowych i moda na aktywne spędzanie czasu zachęcają do jazdy na rowerze. Wystarczy kupić rower, odstawić samochód na parking i cieszyć się z jazdy. Jednak nie wszyscy rowerzyści stosują się do przepisów ruchu drogowego, przez co stwarzają zagrożenie na drodze.

Zgodnie z przepisami każdy dorosły może jeździć rowerem, a jedynym wymaganym dokumentem jest dowód osobisty. Nie oznacza to jednak, że samo ukończenie 18 lat daje predyspozycje do jazdy na rowerze. Z obserwacji policjantów ruchu drogowego wynika, że rowerzyści nie znają swoich podstawowych obowiązków. Każdy kierowca jednośladu powinien znać zapisy o ruchu drogowym.

busy holandia polska

Policjanci dla tych, którzy nie pamiętają:

– Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym

– Chodnik to miejsce przeznaczone dla pieszych. Rowerzysta może korzystać z chodnika tylko w trzech określonych prawem sytuacjach:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Czego nie może rowerzysta?

Kierującemu rowerem zabrania się:

– jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu,

– jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach,

– czepiania się pojazdów (art.33 ust.3 PRD),

– kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,

– przewożenia pasażera, który jest w stanie nietrzeźwości, w stanie po spożyciu alkoholu lub innego środka działającego podobnie (art.45 ust.2 pkt.2 PRD),

– przejeżdżania przez przejście dla pieszych. Rowerzysta zobowiązany jest zejść z roweru, przeprowadzić go przez jezdnię i wsiąść na rower dopiero za przejściem,

– korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku (art.45 ust.2 pkt.1),

– wjazdu na autostrady (oznaczone znakiem D-9), drogi ekspresowe (oznaczone znakiem D-7),

– holowania innego rowerzysty lub osoby poruszającej się np. na wrotkach, sankach czy deskorolce(art.60 ust.2 pkt.4 PRD).

Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego (art.33 ust.3a PRD.)

Co grozi za niestosowanie się do przepisów?

Za łamanie przepisów prawa rowerzyści mogą zostać ukarani mandatem:

– niekorzystanie z drogi dla rowerów lup pasa ruchu dla rowerów, jeśli są wyznaczone – 50 zł

– jazda obok innego uczestnika ruchu – 50 zł

– jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach – 50 zł

– czepianie się pojazdów – 100 zł

– jazda po chodniku – 50 zł

– przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych – 100 zł

źródło: gazetaolsztynska.pl

(Visited 43 times, 1 visits today)