Obywatel Polski wśród śmiertelnych ofiar zamachów w Brukseli

Bilans ofiar śmiertelnych zeszłotygodniowych zamachów w Brukseli wynosi 32 osoby (fot. Carl Court / Staff / Getty Images)

Belgijska prokuratura potwierdziła we wtorek wieczorem wcześniejsze doniesienia mediów o tym, że jedną z ofiar zamachów w Brukseli jest obywatel Polski.

– Jedna z ofiar zamachów w Brukseli ma polskie obywatelstwo. Już poinformowaliśmy rodzinę tej osoby. Nie podajemy jej tożsamości i nie udzielamy żadnych innych informacji – podkreśliła w rozmowie z TVP Info prokurator Ine Van Wymersch.

Nowy bilans zamachów

Bilans ofiar śmiertelnych ubiegłotygodniowych zamachów w Brukseli wynosi 32 osoby – poinformowała minister zdrowia Belgii Maggie De Block. 340 osób zostało rannych.

Nie sprecyzowano, czy władze wliczają w ten najnowszy bilans trzech zamachowców samobójców, którzy przeprowadzili ataki bombowe na lotnisku i stacji metra.

Belgijskie media informowały wcześniej, że tydzień po zamachach zakończono identyfikację wszystkich ofiar śmiertelnych. Według danych prokuratury jest wśród nich 17 Belgów i 15 obcokrajowców (albo 18 jeśli weźmie się pod uwagę Belgów mających jeszcze jedno obywatelstwo).

90 rannych osób przebywa wciąż w 28 szpitalach belgijskich, a cztery osoby są hospitalizowane za granicą: we Francji i w USA. Łącznie 49 osób leczy się na oddziałach intensywnej terapii. Jedna trzecia pacjentów przebywa w specjalistycznych ośrodkach leczenia poparzeń.

Operacje policyjne

W niedzielę belgijska policja przeprowadziła 13 nowych operacji w kilku dzielnicach Brukseli i wokół niej w ramach śledztwa dotyczącego terroryzmu; nie podano, czy naloty były związane z zamachami z 22 marca. Przesłuchano dziewięć osób, spośród których cztery zatrzymano w areszcie; jedna z nich właśnie została zwolniona w poniedziałek.

W sobotę prokuratura w Belgii informowała o postawieniu zarzutów trzem podejrzanym o terroryzm mężczyznom, z których jeden został według belgijskich mediów zarejestrowany 22 marca przez kamerę na brukselskim lotnisku wraz z dwoma zamachowcami samobójcami. Mężczyźnie temu, określonemu jako Faycal C., zarzuca się współuczestnictwo w działalności ugrupowania terrorystycznego oraz w dokonaniu i usiłowaniu zabójstw o charakterze terrorystycznym.

TVP Info