Najnowsze wzmianki w belgijskiej prasie wskazują na to, że niedługo system przyznawania zasiłków rodzinnych w tym kraju będzie prostszy niż do tej pory. Powstaje już nowy plan, który ma gwarantować każdemu dziecku urodzonemu w Belgii otrzymanie takiego świadczenia.
niedziela do polski

Nowy system zakłada, że rodzice otrzymają zasiłek wysokości 150 euro na każde dziecko. Nie będzie już rozróżniania czy jest to pierwsze lub trzecie dziecko, bez znaczenia będzie również wiek potomka. W obecnej wersji systemu zasiłek wzrasta wprost proporcjonalnie do wieku dziecka, drugie dziecko w rodzinie otrzymuje więcej niż pierwsze, a każde następne dziecko – analogicznie więcej.Ze względu na zbyt duże obciążenie budżetu państwa, zmiany te będą wprowadzane stopniowo. Wim Van Lancker, naukowiec i specjalista od zasiłków rodzinnych na Uniwersytecie w Antwerpii uważa, że „system powinien być bardziej uproszczony bez tych wszystkich skomplikowanych obliczeń. Ważne, aby był on prosty i skuteczny w przeciwieństwie do aktualnego”.

Wstępnie przeprowadzone symulacje pokazują, że w konsekwencji większość rodzin otrzyma mniej niż dotychczas, ponieważ zasiłki socjalnie w tej kwestii nie zostały wzięte pod uwagę. Jednakże nie jest wiadomo jeszcze dokładnie jakie będą nowe kwoty zasiłków oraz jakie będą ostateczne wymagania.eurotax


(Visited 368 times, 1 visits today)