• Dwóch mężczyzn zatrzymanych w Belgii
• Podejrzewani są o terroryzm
• Jeden z nich planował dokonanie samobójczego zamachu podczas transmisji meczu

Dwóm mężczyznom zatrzymanym w Belgii postawiono w sobotę zarzut przynależności do ugrupowania terrorystycznego – poinformowała prokuratura. W nocy z piątku na sobotę policja przeprowadziła wiele przeszukań w Verviers na wschodzie i Tournai na zachodzie Belgii.

Według prokuratury w trakcie rewizji nie znaleziono ani broni, ani ładunków wybuchowych; nie było też żadnych incydentów. Podano, że w obu przypadkach chodzi o mężczyzn z belgijskim obywatelstwem; ich tożsamości nie ujawniono.
+48 533 123456

Belgijskie media podają, że mężczyzna zatrzymany w Verviers ma 20 lat i planował dokonanie samobójczego zamachu podczas jednej z publicznych transmisji meczu Belgia-Węgry, jaki zostanie rozegrany w niedzielę wieczorem w Tuluzie w ramach Euro 2016.

Z kolei w Antwerpii na północy Belgii policja zatrzymała w sobotę dżihadystę z Państwa Islamskiego, który wrócił z Syrii, gdzie wyjechał w marcu 2013 roku – podały media. Według nich chodzi o lidera niewielkiego skrajnie islamskiego ugrupowania „Sharia4Belgium”, skazanego zaocznie w Belgii na 12 lat więzienia.
W ubiegłym tygodniu kilka godzin przed meczem Belgia-Irlandia policja przeprowadziła dużą operację antyterrorystyczną w kilkunastu belgijskich gminach. Trzem zatrzymanym osobom postawiono zarzuty usiłowania zabójstwa. Prokuratura federalna podała, że „z elementów zebranych w śledztwie wynikało, iż konieczna była natychmiastowa interwencja policji”.

źródło: wp.pl