Belgijska policja zatrzymała w ramach dochodzenia antyterrorystycznego dwóch braci podejrzanych o planowanie zamachu w Belgii – podała prokuratura federalna w Brukseli. Zatrzymań dokonano w piątkowy wieczór we francuskojęzycznym regionie Walonii.

belgia

Nourredine H. i Hamza H. zostali zatrzymani odpowiednio w Mons na zachodzie kraju i Liege na wschodzie i doprowadzeni na przesłuchanie. W ciągu dnia sędzia śledczy ma wydać decyzję ws. ich ewentualnego aresztowania.

Na podstawie dotychczasowych wyników śledztwa wydaje się, że mogły mieć miejsce plany zamachów w Belgii – podała prokuratura w komunikacie.
busy holandia polska

W ramach operacji policyjnej przeszukano osiem domów. Nie znaleziono ani broni, ani materiałów wybuchowych. Nie wykazano też na razie żadnych związków zatrzymanych braci z dżihadystycznymi zamachami z 22 marca w Brukseli, w których zginęły 32 osoby.

W Belgii obowiązuje obecnie trzeci w czterostopniowej skali stopień zagrożenia terrorystycznego, co oznacza, że zdaniem władz zamachy są „możliwe i prawdopodobne”.Według belgijskiego MSW, 457 obywateli belgijskich wyruszyło walczyć w szeregach dżihadystów Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku albo ma taki zamiar. Blisko jedną trzecią z tej grupy stanowią kobiety i nieletni.

źródło: rmf24.pl