Rzeszowianin Krystian Herba pobił w Brukseli rekord Guinnessa najszybciej wspinając się rowerem na schody Atomium, czyli powiększonego 165 miliardy razy modelu atomu – jednej z największych atrakcji turystycznych belgijskiej stolicy. Wyczyn Herby to jednocześnie akcja promująca w Belgii Polskę jako atrakcję turystyczną, a zwłaszcza biegnące przez tereny wschodniej Polski trasy szlaków rowerowych Green Velo.
Najtrudniejsze były sekcje pomiędzy kulami. To są schody, które znajdują się w 40 metrowych rurach, tam nie półpięter, tam nie ma gdzie odpocząć, nie ma gdzie zmienić pozycji, w dodatku jest bardzo wąsko, bardzo stromo i łatwo stracić tam równowagę – powiedział dziennikarzom po ustanowieniu rekordu Herba.

Zawodnik przyznał, że wielokrotnie próbował w trakcie treningów wspiąć się na Atomium, ale ani razu – do czasu próby bicia rekordu – nie udało mu się tego zrobić bez podparcia się nogą.

Dziś starałem się być maksymalnie skoncentrowany, jechać jeszcze wolniej niż na treningach, żeby nie popełnić błędu i ta taktyka się sprawdziła – dodał.Polak ma na swoim koncie też inne spektakularne osiągnięcia. W 2014 r. pobił w australijskim Melbourne należący do niego rekord Guinnessa pod względem liczby przeskoczonych na rowerze schodów. W godzinę i 45 minut pokonał 165 pięter i 2919 schodów Eureka Tower, najwyższego budynku na półkuli południowej.

Wcześniej zdobył drapacze chmur w Polsce, Austrii, Niemczech, Hiszpanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Chinach. W planach ma wdrapanie się na rowerze na najwyższy budynek w Stanach Zjednoczonych.

Polska Organizacja Turystyczna (POT) w Brukseli, która współorganizowała wydarzenie, zwróciła uwagę, że nasz kraj wśród Belgów kojarzony jest głównie z turystyką kulturową, a rekord Herby pomoże im uświadomić, że Polska może być też ciekawa dla miłośników rowerów.
CODZIENNIE DO BELGII BEZ LIMITU NA BAGAŹ


Wydarzenie z udziałem Herby promowało mający blisko 2000 km długości Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. To najdłuższa trasa rowerowa w Polsce. Przebiega przez obszar pięciu województw leżących we wschodniej części kraju: warmińsko-mazurskiego (ok. 420 km), podlaskiego (ok. 592 km), lubelskiego (ok. 351 km), podkarpackiego (ok. 428 km) i świętokrzyskiego (ok. 190 km).

POT szacuje, że co roku do Polski przyjeżdża od 80 do 100 tys. turystów z Belgii.

źródło: rmf24.pl

(Visited 122 times, 1 visits today)