Zdaniem Komisji Europejskiej, amerykańska firma czerpała korzyści podatkowe na zasadach sprzecznych z unijnymi zasadami pomocy publicznej. W unikaniu płacenia danin pomagały jej irlandzkie władze.

apple

Komisja prowadziła w tej sprawie dochodzenie od 2014 roku, dokładniej chodziło o przyznanie korzyści podatkowych przez Irlandię, gdzie mieści się europejska siedziba Apple. Chodziło o dwa porozumienia wynegocjowane przez koncern i przedstawicieli władz w 1991 r. oraz 2007 r. Dzięki nim przedsiębiorstwo mogło unikać płacenia miliardowych podatków.
Brukselscy urzędnicy ogłosili, że rząd Irlandzki musi odzyskać od Apple około 13 miliardów euro, które wcześniej nie wpłynęły do kasy państwa. Według ustaleń, dzięki umowom koncern mógł płacić podatek od wypracowanych w Europie zysków ze stawką 0,005 procenta.
busy holandia polska
– Państwa członkowskie nie mogą przyznawać korzyści wybranym przedsiębiorstwom. To sprzeczne z unijnymi zasadami pomocy publicznej. Dochodzenie Komisji wykazało, że Irlandia przyznała nielegalne korzyści podatkowe Apple, co pozwoliło przedsiębiorstwu na płacenie przez wiele lat niższych podatków niż inne firmy – oświadczyła unijna komisarz Margrethe Vestager.
źródło: gazeta.pl/ pikio.pl


(Visited 53 times, 2 visits today)