• Andrzej Duda wystosował depeszę kondolencyjną do króla Belgii Filipa I
• „Wobec niczym nieuzasadnionej przemocy, musimy solidarnie bronić naszej cywilizacji” – napisał prezydent
• Duda przekazał „wyrazy najgłębszego współczucia”

 

„Jestem głęboko wstrząśnięty wiadomością o zamachach bombowych w Brukseli. Akty terroryzmu wymierzone w niewinne ofiary oraz fundamentalne wartości, na których zbudowana została Europa, wymagają wspólnej reakcji. Wobec niczym nieuzasadnionej przemocy, musimy solidarnie bronić naszej cywilizacji” – napisał prezydent w liście kondolencyjnym do króla Filipa I.

Prezydent podkreślił, że „w tych bolesnych i trudnych chwilach” łączy się w modlitwie z rodzinami ofiar. „Jesteśmy myślami ze wszystkimi, którzy ucierpieli wskutek zamachów” – dodał.

Duda przekazał – w Polaków i swoim – „wyrazy najgłębszego współczucia”.

Prezydent na zamachy zareagował również na Twitterze:

Komunikat MSZ

„W związku z serią wybuchów Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaktualizowało ostrzeżenie dla podróżnych. Informujemy, że Belgijskie Centrum Analiz Zagrożeń (OCAM) podniosło 22 marca br. ocenę zagrożenia terrorystycznego dla całej Belgii do najwyższego, czwartego poziomu. Lotnisko, drogi dojazdowe do portu lotniczego zostały zamknięte do odwołania. Zawieszone jest również działanie komunikacji w Brukseli. Władze apelują o pozostanie w domach oraz o bezwzględne stosowanie się do poleceń służb bezpieczeństwa. OCAM na bieżąco analizuje sytuację bezpieczeństwa w Belgii” – napisało w komunikacie polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych”.

Resort podkreślił, że polskie służby konsularne aktualnie weryfikują, czy wśród poszkodowanych nie ma polskich obywateli.

MSZ przekazał również kondolencje rodzinom i bliskim ofiar tragedii.

Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl
Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl

Eksplozje w sercu Europy

We wtorek w Brukseli doszło do serii eksplozji. Jak podała belgijska prokuratura 13 osób zginęło w podwójnej eksplozji, do której doszło rano w hali odlotów na lotnisku Zaventem w Brukseli. Do wybuchów doszło także na stacjach metra w pobliżu instytucji UE, gdzie – według mediów – zginęło 10 osób. Belgijskie władze nie potwierdzają na razie doniesień o ofiarach śmiertelnych eksplozji w metrze.

W całej Belgii wprowadzono najwyższy, czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego. Lotnisko w Brukseli ewakuowano i zamknięto. Drogi dojazdowe zostały zablokowane dla normalnego ruchu. Nie kursuje metro, wstrzymano także ruch autobusów i tramwajów, zamknięto główne stacje kolejowe.

Rządowy sztab kryzysowy wydał komunikat do mieszkańców, by zostali w domach albo w pracy i nie wychodzili na zewnątrz. Także Komisja Europejska wydała takie zalecenie dla swoich urzędników.

 

źródło wp.pl