Na pierwszy rzut oka życie kilkumiesięcznego niemowlaka sprowadza się do jedzenia, spania i brudzenia pieluszek. To nieprawda. Już teraz twoje dziecko buduje relacje z tobą, buduje swoją pewność siebie, poczucie bezpieczeństwa. Nabywa nie tylko pierwsze umiejętności językowe, ale także te związane z… matematyką. To bardzo intensywny i ważny okres w rozwoju twojego malucha. Oto sprawdzone sposoby na to, jak wspomóc jego rozwój.

Dzieci są jak małe maszyny do uczenia się, łapią w mig wszystko, co widzą i czego doświadczają w otaczającym je świecie”, powiedział lekarz rodzinny Gail Gross. I trudno się z nim nie zgodzić. Co ciekawe ta edukacja nie wymaga żadnych zajęć dla twojego dziecka ani specjalnego programu nauczania, wystarczy pozwolić mu poznawać świat. A jednak kilkoma prostymi zabiegami możesz wspomóc rozwój swojego malucha. To łatwe i skuteczne!

Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl
Codzienne wyjazdy Busem do Holandii +48 533 123456, otobus.com.pl

 

1. Karmienie. Zarówno karmienie piersią, jak i butelką to pierwsza forma tworzenia się więzi pomiędzy mamą a dzieckiem (w przypadku butelki oczywiście może to również być tata). Dzięki czułemu kołysaniu i karmieniu maluch czuje, że jest kochany i bezpieczny. Twoja obecność sprawia, że świat staje się dla dziecka nieco mniej obcy i groźny. Co więcej, karmienie przez rodzica daje dziecku świetną podstawę do tego, by zaczęło ono samodzielnie jeść. „Badania dowodzą, że niemowlęta, które wytworzyły bliską więź z rodzicem są bardziej otwarte na naukę i łatwiej przyswajają nowe informacje” – podsumowuje dr Gross.

Co możesz zrobić? Na czas karmienia znajdź sobie spokojne miejsce i skup się na dziecku. Trzymaj je blisko siebie, delikatnie pieść, mów czułe słówka i śpiewaj piosenki. Zadbaj o to, by wszystkie osoby, które karmią twoje dziecko postępowały podobnie.

2. Naucz się rozmawiać z niemowlakiem. Mózg dziecka będzie chłonął jeszcze więcej wiedzy, jeśli niemowlak będzie słyszał prawdziwe słowa, wypowiadane głośno i wyraźnie. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Waszyngtońskim dowiodły, że dzieci, które często słyszą mowę dorosłych osób w wieku dwóch lat znają dwa razy więcej słów niż dzieci, które miały niewielki kontakt z językiem.

Co możesz zrobić? Mówienie do dziecka większości rodziców przychodzi naturalnie. By zwiększyć jego efektywność pamiętaj o tym, by mówić w sposób prosty, całymi zdaniami i robić to tak często, jak to tylko możliwe. Powtarzaj poszczególne sformułowania wolno i wyraźnie. Dzieci uczą się rozumienia słów i mówienia poprzez obserwowanie i słuchanie rodzica. Zbliż się do dziecka i mów do niego przesadnie zaznaczając ruch ust. Twój maluch w końcu skojarzy dany dźwięk z odpowiednim ułożeniem warg. Wplataj też imię twojego dziecka w opowiadane mu historie, wierszyki i piosenki tak często, jak to tylko możliwe. Kiedy tylko małe dziecko zacznie kojarzyć swoje imię, łatwiej będzie ci skupić na sobie jego uwagę. Kiedy niemowlak chce ci „odpowiedzieć” gaworzeniem lub uśmiechem, zrób pauzę, by miało taką możliwość. Potem znowu coś powiedz – i tak kontynuujcie „konwersację”.

3. Pomóż dziecku poznać jego ciało. Tak prozaiczna czynność jak zmiana pieluchy może dać twojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa, jak również pokazać mu, czym jest codzienna rutyna. To samo odnosi się również do kąpieli oraz mycia ząbków i dziąsełek. To wspaniała okaja do tego, by nauczyć dziecko tego, czym jest jego ciało i jak należy je traktować. „Każda czynność, która wymaga dotyku ma wpływ na rozwój emocjonalny twojego dziecka” – mówi doktor Gross.

Co możesz zrobić? Podczas zmiany pieluchy lub wieczornej kąpieli opowiadaj dziecku o czynnościach, które właśnie wykonujesz. Możesz wykorzystać przy tym również wszelkiego rodzaju piosenki, wierszyki i zabawy.

4. Zachowaj spokój. Spokojny ton głosu, unikanie stresujących sytuacji pokaże twojemu maluchowi, jak radzić sobie ze swoimi emocjami. „Dzieci świetnie wyczuwają emocje swoich rodzicow” – mówi psycholożka Kirsten Cullen Sharma – „Kiedy rodzic jest przestraszony lub smutny, dzieciom te emocje się udzielają”.

Co możesz zrobić? Kiedy już zdarzy ci się utrata panowania nad twoimi emocjami, wyjaśnij to dziecku. „Mamusia się zezłościła, niepotrzebnie! Przecież nie chcemy się denerwować!”

5. Zaangażuj dziecko we wspólne, rodzinne posiłki.Kiedy niemowlę uczestniczy w rodzinnych posiłkach, otrzymuje sygnał, że jest częścią rodziny” – mówi dr Kristen Yarker, ekspertka ds. żywienia dzieci. Dotykanie jedzenia, branie go w rączki, oglądanie, poznawanie nowych faktur i zapachów jest znacznie bardziej rozwijające niż karmienie dziecka łyżeczką. Dziecko uczy się wtedy również, że dorosły nie musi sprawować kontroli nad jedzeniem i obdarza malucha zaufaniem. A dzięki temu, że dziecko podczas posiłku pobudzany ma nie tylko zmysł smaku, ale także dotyku, węchu i dźwięku maluch uczy się, że jedzenie może być przyjemnością.

żródło: mamadu.pl