Wyrok 800 zł grzywny i dwa miesiące więzienia w zawieszeniu na dwa lata, za znieważanie i nawoływanie do nienawiści w Internecie, usłyszała w czwartek Olga K.

Brudasy pier…one. Jeszcze pomocą gardzą. Do gazu – w ten sposób internetowa „Olka Helenka” skomentowała, we wrześniu zeszłego roku, film pokazujący uchodźców z Syrii, którzy odmawiali pomocy policji. Komentarze Olgi K. zauważyła i zgłosiła do prokuratury „Otwarta Rzeczpospolita”, stowarzyszenie przeciw antysemityzmowi i ksenofobii. Śledczy ustalili, że za wpisy odpowiedzialna jest 30-letnia Lublinianka – samotna matka, aktualnie bez pracy.

Kobieta przyznała się do winy i wyraziła skruchę. Postanowiła także dobrowolnie poddać się karze. Sędzia przystał na ustalony przez oskarżoną z prokuratorem wyrok dwóch miesięcy więzienia oraz 800 zł grzywny.
Camping (2)
W uzasadnieniu wyroku sędzia Marta Marczewska podkreśliła, że oskarżona nie zdawała sobie sprawy z konsekwencji, jakie może nieść tego typu zachowanie. – Takich czynów oraz podobnych wpisów jest coraz więcej – dodała sędzia Marczewska. Zachowanie Olgi K. nazwała natomiast znacząco szkodliwym społecznie.

Za szerzenie mowy nienawiści zgodnie z art. 256 Kodeks Karny przewiduje karę grzywny oraz ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W Polsce aktualnie toczy się kilkaset spraw podchodzących pod art. 256.

źródło: wp.pl

(Visited 193 times, 1 visits today)