Niemcy i Polska

Instytut Spraw Publicznych opublikował wyniki badań na temat wspólnego postrzegania się Polaków i Niemców. W ankietach pojawiły m.in. pytania o skojarzenia z sąsiadem i obecnych przywódców obu państw. Jesteście ciekawi? Oto odpowiedzi.

Niemcy i Polska

Polakom Niemcy kojarzą się głównie z sąsiadem (22 proc. badanych). Niewiele mniej, bo 21 proc., kojarzą się z wojną. Z kolei 19 proc. Polaków, kiedy słyszy o Niemczech, myśli o dobrobycie. Co ciekawe, z rynkiem pracy kojarzy ten kraj zaledwie 7 proc. ankietowanych. Niemcy mają zaś inne skojarzenia. Najwięcej z nich (23 proc.) myśli o naszym kraju jako miejscu do spędzenia urlopu. 16 proc. traktuje nas po prostu jako sąsiada. 15 proc. mówi o polityce i wzajemnych stosunkach. Niestety, 11 proc. uważa nas za kraj nieładu i nieporządku. Do historii zawiązuje zaledwie 3 proc. badanych.

Skojarzenia

Polacy pozytywnie oceniają sytuację w Niemczech. Na plus zaliczamy szczególnie rozwój niemieckiej gospodarki, organizację pracy i opłacalność inwestycji. Negatywne stwierdzenia rzadko spotykają się z poparciem Polaków. Niemcy mają o nas gorsze zdanie. Uważają, że w naszym kraju panuje korupcja. Doceniają za to walory turystyczne.

Opinie

Nasi sąsiedzi postrzegają nas jako osoby religijne, lubiące alkohol, życzliwe i towarzyskie. Niestety, w badaniu Instytutu Spraw Społecznych pojawiała się też stosunkowo często wzmianka o tym, że jesteśmy nieuczciwi. Z kolei Polacy uważają Niemców za niereligijnych, stosunkowo nieżyczliwych, dobrze zorganizowanych i przedsiębiorczych.

Typowy Polak i typowy Niemiec

Pixabay.com

Polacy najchętniej współpracowaliby właśnie z Niemcami, co zresztą jest faktem, ponieważ większość naszego eksportu trafia właśnie za Odrę. Na drugim miejscu jest Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Tymczasem w Niemczech takie podium wygląda nieco inaczej. Na pierwszym miejscu znajduje się Francja, na drugim Stany Zjednoczone, a na trzecim Holandia.

Preferowani partnerzy

Pixabay.com

Obi strony zapytano o to, czy polski rząd jest wiarygodnym partnerem w Unii Europejskiej. Niemal połowa naszych rodaków (44 proc.) odpowiedziała, że tak. 32 proc. udzieliło odpowiedzi negatywnej, a 24 proc. nie potrafiło się określić. Niemcy oceniają nasz rząd zupełnie inaczej. 27 proc. uważa go za wiarygodnego partnera, a aż 56 proc. jest przeciwnego zdania.

Ocena rządu

Jacek Turczyk / PAP
źródło: o2.pl
(Visited 127 times, 5 visits today)