W ostatnich latach obserwuje się coraz większy i szybszy wzrost niepokojącego zjawiska – nastolatkowie, dla sławy w internecie, ludzie popełniają przestępstwa, a nawet samobójstwa. Wszystko dla „lajków” i uznania wirtualnych znajomych.
Z ogromnym postępem technologicznym wiąże się wielka odpowiedzialność. Osiągnięcia ludzkości w dobrych rękach mogą przynieść wiele dobrego, jednak gdy dostęp do nowoczesnej technologii mają ludzie, którzy dla sławy w internecie są w stanie posunąć się do wszystkiego, to nie oznacza to nic dobrego.

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają „wirusowe” trendy polegające na robieniu „czegoś śmiesznego” tj. planking (zabawa polegająca na kładzeniu się w miejscu publicznym, na brzuchu, twarzą w dół i z rękami wyciągniętymi wzdłuż ciała, i fotografowaniu się w takiej pozycji) czy szokującego i niebezpiecznego jak na przykład podpalanie się czy obcinanie śpiącym osobom włosów.

To wszystko wydaje się już nie wystarczać coraz większej liczbie internautów, ponieważ posuwają się dalej i popełniają przestępstwa. Zdarzają się także próby samobójcze w celu uzyskania większej ilości śledzących, lajkujących i udostępniających.CODZIENNE PRZEJAZDY DO POLSKI I HOLANDII

Jednym z najbardziej skrajnych przykładów na powyższe jest przypadek Nae Wat Dao, internauty z Bangkoku, który podczas transmisji live na Facebooku wystrzelił z pistoletu w swoją głowę. Mężczyzna przeżył (kula jedynie otarła się o czaszkę), trafił do szpitala, a lokalne władze postawiły mu zarzuty oraz umieściły go w szpitalu psychiatrycznym. Także jego strona na Facebooku, która dzięki jego wyczynowi przeżyła prawdziwy „sukces”, została usunięta wraz ze wszystkimi opublikowanymi materiałami.
Innymi przykładami niebezpiecznych zachowań dla sławy w internecie są Jaime Castano z USA, który podpalił jednego ze swoich znajomych, a wszystko uwiecznił na nagraniu czy nastolatka z Ohio, która zamiast pomóc gwałconej przez bandytę koleżance, postanowiła przeprowadzić transmisję live na jednym z portali społecznościowych.

źródło: pikio.pl

(Visited 148 times, 1 visits today)