Jakub Jakus, 24-letni Polak, najprawdopodobniej wstąpił do szeregów Państwa Islamskiego na terenie Syrii i z tego tytułu jest poszukiwany przez Interpol , który wystawił za nim czerwoną notę. Mężczyzna jest oskarżany o działalność terrorystyczną, nielegalne posiadanie broni oraz kradzież dokumentów i podawanie fałszywych danych osobowych.
polak wstapil do isis sciga go interpol

Interpol ujawnił dane 24-latka, którego historia miesiąc temu została dokładnie opisana w portalu „Na Temat” w tekście „Mamo, zostałem dżihadystą”. To Jakub Jakus, niegdyś uczeń katolickiego liceum, który niespodziewanie się zradykalizował i wyjechał najpierw do Norwegii, a następnie najprawdopodniej trafił do Syrii. Z tekstu Michała Gąsiora dowiadujemy się, że mężczyzna od trzech lat przebywa w Syrii, gdzie jest bojownikiem IS. Mimo że urodził się i wychował w Polsce, a nawet uczęszczał do katolickiej szkoły, to w liceum niespodziewanie przeszedł na islam i przyjął imię Abdullah.
Busy do Holandii. Codzienne przejazdy bez limitu Bagażu

Początkowo nie chciał, żeby koledzy dowiedzieli się o jego nowym wyznaniu, ale z czasem stawał się w tej kwestii coraz bardziej śmiały. W trzeciej klasie liceum mówił już o tym otwarcie. Dostał nawet od dyrektora klucze do piwnicy, gdzie mógł się modlić. Koledzy ze szkolnej ławy pamiętają, że zasady islamu traktował bardzo poważnie – nie pił alkoholu, nie pozwalał się fotografować i nie podawał ręki kobietom. Przekonywał również, że muzułmanie to dobrzy ludzie. Zamachowców nie nazywał wtedy prawdziwymi muzułmanami, ale później wszystko się zmieniło. Mówił, że chciałby mieszkać w muzułmańskim kraju. Zradykalizował się, kiedy w 2012 roku wyjechał do Norwegii do pracy. We wrześniu 2013 pojechał rzekomo do Turcji – tak mówił rodzinie, ale wylądował w Syrii, gdzie wstąpił w szeregi ISIS.
Interpol wystawił za Polakiem czerwoną notę w związku z jego prawdopodobną działalnością terrorystyczną na terenie Syrii. Jakub pochodzi z Sandomierza. Mówi płynnie po polsku, angielsku i arabsku.W kwietniu Międzynarodowe Centrum Antyterroryzmu (ICCT) przekazało informację, że w szeregach tzw. Państwa Islamskiego może być nawet 40 Polaków.

źródło: fakt.pl


(Visited 1 081 times, 2 visits today)