Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Universiteit Maastricht, RIVM oraz Trimbos Instituut, zwiększenie akcyzy o 5% rocznie zmniejszy liczbę palaczy prawie o połowę, zredukuje także ilość osób chorujących na choroby serca i płuc, a społeczeństwu dostarczy 1,7 miliarda euro, dzięki zwiększeniu produktywności i rzadszym urlopom zdrowotnym.Niedługo do sklepów w Holandii trafią papierosy w mało zachęcających do zakupu opakowaniach, które na dodatek nie będą również trzymane na widoku.

Niektórzy uważają jednak, że to wciąż za mało w walce z tym zgubnym nałogiem, a kolejnym krokiem powinna być znacząca podwyżka cen papierosów. Organizacje i przeciwnicy palenia uważają, że bieżący rok jest dobry pod względem antynikotynowych akcji i liczą na to, że taka tendencja się utrzyma.
niedziela do Polski bez limitu bagażu

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Universiteit Maastricht, RIVM oraz Trimbos Instituut, zwiększenie akcyzy o 5% rocznie zmniejszy liczbę palaczy prawie o połowę, zredukuje także ilość osób chorujących na choroby serca i płuc, a społeczeństwu dostarczy 1,7 miliarda euro, dzięki zwiększeniu produktywności i rzadszym urlopom zdrowotnym.

Jeśli cena za paczkę rosłaby z każdym rokiem w tempie 5%, to w 2050 roku powinna ona kosztować średnio 23 euro. Natomiast przy niezmienionej polityce liczba palących Holendrów, która obecnie wynosi około 3,9 miliona, czyli prawie jedna 1/5 społeczeństwa, praktycznie nie spadnie.
Według organizacji walczących z problemem nikotynowym, zamiast zmiany akcyzy holenderski rząd mógłby zorganizować także więcej kampanii społecznych przestrzegających przez konsekwencjami palenia
żródło: NU.nl